Yeni Üyelik Kaydı

*

*

*

*

*

*

Şifrenizi mi Unuttunuz?

*

Detaylı Bilgi İçin... (0216) 456 83 90

İngilizce Dil Eğitiminin Önemi...

Bugün, neredeyse dünyanın her yerinde, bilinmesi en yararlı dil İngilizce'dir. Dünyada en çok kullanılan uluslararası dildir. Öğrencisinden işadamına, gencinden yaşlısına somut bir gereklilik olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Dünya nüfusunun beşte biri İngilizce'de yeterli düzeydedir. Bu dili bu kadar önemli kılan özellik, diğer dillerin aksine sadece bir coğrafi bölgeyle sınırlı kalmamasıdır. İngilizce, dünyanın her köşesine yayılmış bir dildir. Bu lisan anadil olarak yalnızca Amerika, İngiltere, İrlanda, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İskoçya’da konuşulmasına rağmen 53’ü İngiliz milletler topluluğuna üye, toplam 73 ülkede ortak veya resmi dil olarak kullanılmaktadır.

73 ülkede İngilizce’yi konuşan insan sayısı 1 milyar civarındadır. Bu rakama ilaveten bu dilin şu anda 1 milyar kadar insan tarafından da ya öğrenildiğini ya da ikinci yabancı dil olarak kullanıldığını belirtmek gerekir. Buradan da dünyanın hangi bölgesine gidilirse gidilsin mutlaka bu dili konuşan birisiyle karşılaşacağımızı çıkarabiliriz. İşte İngilizce’yi bu kadar önemli yapan sebeplerden birisi budur. Fakat bu dilin önemi yalnızca bununla da sınırlı değildir.

- Bu dil aynı zamanda ticaretin, bilimin, havacılığın, denizciliğin, diplomasinin, uluslararası iletişimin, sinema sektörünün ve internetin dilidir. Bu alanların herhangi birinde İngilizce ya kullanılan tek dildir (havacılık ve denizcilik) ya da yüzde 90 oranında hâkim dildir. Bilinen insanlık tarihinde ilk defa bir dil kendisine bu kadar çok kullanıcı ve yaygın bir kullanım alanı bulabilmiştir.

Çocuğuma Ne Zaman ve Nasıl İngilizce Öğretmeliyim?

Günümüzde yabancı bir dili öğrenmenin ve konuşabilmenin önemi gittikçe artıyor. Aileler çocuklarına yabancı dil öğretebilmek için çeşitli yollara başvuruyor. Kimisi erken yaşlardan itibaren yabancı dil eğitimi aldırıyor, kimisi ise doğduğu andan itibaren evde iki dil birden konuşuyor. Uzmanlar en iyi ve zahmetsiz öğrenmenin doğal ortamda olabileceğini vurguluyor. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kamile Hamiloğlu, yabancı dil eğitiminde bakın hangi önemli noktalara dikkat çekiyor.

“Yabancı Dil Eğitimine Erken Yaşta, Doğala Yakın Ortamlarda Başlanmalı”

Yabancı dilin çok önemli olduğu günümüzde özellikle çocuklarda dil eğitimine ağırlık veriliyor. Aileler çoğu zaman yabancı bir dil öğrenmenin çocukların dil ve okuma yeteneği üzerinde olumsuz etkiler bırakacağından endişeleniyor.

Yabancı dil eğitiminin önemi gün geçtikçe artarken, ebeveynler de bu konuda çocuklarını mümkün olduğu kadar erken yaşlarda ikinci dile yönlendiriyor.

Yabancı Dil Öğrenilmeli mi Edinilmeli mi?

Dil Öğrenmenin İpuçları

Altın kural: Türkçe'den uzak durun.

Sanıldığının aksine dil öğrenmenin en iyi yolu o dilin konuşulduğu ülkede yaşamak değildir. Dil öğrenmenin en iyi yolu, bol miktarda pratik yapmaktan geçer. Bodrum, Marmaris, Antalya gibi turistik yerlerdeki esnafın, hatta küçük yaşlardaki çocukların çok iyi yabancı dil konuşabilmesinin nedeni, yabancı dili turistler ile çok fazla pratik yapmalarıdır.

Kendinize her zaman bu şekilde çok pratik yapacak bir ortam yaratamıyor olabilirsiniz. O zaman yurtdışına çıkmayı düşünebilirsiniz, ancak yurtdışına çıkarken zihninizi ve düşüncelerinizi Türkiye'de bırakmalısınız. Türkiye'yi ve Türkçeyi de yurtdışına çıkarır, yurtdışında yabancılar ile beraber olup bol pratik yapmak yerine Türkler ile beraber olup sürekli Türkçe konuşursanız, öğrenmeye geldiğiniz dil ilerlemez.

Her zaman aklınızı kullanın. Genç bir birey olarak kısa zamanda çok şeyler başarmanız gerektiğini unutmayın, zamanınızı her zaman en verimli şekilde değerlendirin, amacınızı duygularınıza feda etmeyin. Dil eğitimi için yurtdışında kaldığınız her anın değerini çok iyi bilin ve elinizden geldiğinin de ötesini yapıp, bol pratik yapma yollarını araştırın. Arkadaşlarınızı yabancılardan seçin, yabancıların bulunduğu ortamlarda bulunmaya çalışın.

Algılama

Dil eğitiminde en önemli kural, öğrenmeye çalıştığınız dili o dilde düşünerek anlamanızdır. Size yabancı dilde söylenen bir kelimeyi, aklınızdan önce Türkçe'ye çevirip, cevabını Türkçe olarak kurup sonra bunu yabancı dile çevirmek size öğrenmede zaman kaybettirir. Bunun yerine, örneğin size İngilizce'de Water (su) kelimesi söylendiğinde bunu zihninizde Türkçe'ye SU olarak çevirmeyin, bunun yerine WATER'ı water olarak kabul edin ve size water denildiğinde zihninizde bir bardak suyu canlandırın.

Her öğrendiğiniz kelimeyi Türkçe'ye çevirmek yerine, zihninizde onu anlamını taşıyan bir olay veya nesne ile özdeşleştirin.

TOP